English   Deutsch   Française   Svenska   Suomeksi   Norsk   Danske  


About Us


  Home Page

Results 

Events 

Organizers 

My Account   
 

 

http://bildelar24.com

http://www.vpracingfuels.com

http://www.skanstullsdack.se

http://bildelar-online.se

Buy a banner
Click here!

 
 
•  Results
2018

2017

2016

•  HOPEN 2017 DE
Latest News

105 drivers have produced 569 time slips


11-06-2017 16:56:21
Time-Tree v6.0.45


Kvalresultat för Autos mit Zulassung
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 647 Lars Gau 0,9277 1,8467 178,69 7,0360 183,18 10,7314
2 650 Arne Grau 0,5391 1,8522 169,49 7,3965 209,06 11,0580 +0,3266
3 659 Jannes Kastenberg 0,5415 1,7746 154,02 7,3842 189,61 11,5005 +0,7691
4 652 Tim Winkelmann 0,0449 1,8661 154,07 7,7823 184,80 11,8991 +1,1677
5 636 Jannick Wellnitz 0,2485 2,2105 149,54 8,2233 182,06 12,5086 +1,7772
6 680 Nils Panisng Hansen 0,6701 2,3458 150,92 8,4593 196,51 12,5903 +1,8589
7 313 Torben Wolf 0,2550 2,1539 151,52 8,4737 185,50 12,6902 +1,9588
8 653 Nico Braulich 0,6529 2,0065 140,30 8,2142 174,42 12,7293 +1,9979
9 2003 Jores Hengel 0,5444 2,2342 141,32 8,4905 180,84 12,8998 +2,1684
10 660 Haune Mohr 0,7728 2,0796 138,75 8,3635 172,41 12,9292 +2,1978
11 668 Florian Lindner 0,4721 2,1868 148,43 8,6319 185,12 12,9620 +2,2306
12 303 Dennis Stoffers 0,2500 2,1403 138,67 8,4872 173,30 13,0605 +2,3291
13 633 Ulf Manzke -0,0915 2,2506 141,66 8,6165 170,03 13,0761 +2,3447
14 648 Colin Michelsen 0,1750 2,2320 140,37 8,7071 176,99 13,1662 +2,4348
15 664 Bastian Horst 0,3580 2,2986 138,92 8,9622 175,50 13,4464 +2,7150
16 646 Oliver Hubajn 0,1036 2,3494 141,47 9,1649 187,05 13,4874 +2,7560
17 615 Andreas Waschkowski 0,9146 2,4193 138,14 8,9450 162,11 13,5162 +2,7848
18 667 Tobias Seide 0,5295 2,1443 131,71 8,7740 165,04 13,5646 +2,8332
19 310 Uwe Becker 0,0801 2,2724 132,68 8,9012 161,10 13,6853 +2,9539
20 305 Matthias Fornahl 0,1897 2,2914 131,77 8,9833 167,29 13,7290 +2,9976
21 658 Tobias Jonsson 0,3014 2,0550 130,53 8,8979 163,69 13,7667 +3,0353
22 645 Michel Emrich 0,3992 1,8526 128,85 8,8311 161,58 13,7950 +3,0636
23 616 Bjørn Waschkowski 0,7019 2,3504 131,96 9,0462 167,29 13,7993 +3,0679
24 672 Edward Dlewsri 0,6324 2,1730 153,06 8,4453 94,06 13,8927 +3,1613
25 618 Nico Petzko 0,4017 2,4199 128,54 9,3183 169,92 13,9468 +3,2154
26 651 Florian Kroeger 0,6856 2,6443 136,95 9,7163 179,46 14,0648 +3,3334
27 302 Jurgen Schreck 0,6156 2,2856 124,62 9,3836 163,44 14,2992 +3,5678
28 640 Thomas Hintz 0,0810 2,4238 125,26 9,4951 162,80 14,3863 +3,6549
29 312 Andreas Frohns 0,3710 2,3954 128,69 9,4923 160,76 14,4259 +3,6945
30 649 Marco Rasile 0,2395 2,4614 128,24 9,5566 160,71 14,4314 +3,7000
31 635 Torben Wekkendort 0,0821 2,4077 128,30 9,5371 155,98 14,5403 +3,8089
32 673 Gerhard Raupach 0,0801 2,4011 126,43 9,5003 155,66 14,5734 +3,8420
33 619 Jochen Laackmaun 0,2310 2,5832 123,71 9,7935 156,20 14,8975 +4,1661
34 304 Jan Walter 0,5102 2,4537 116,00 9,8062 144,42 15,2446 +4,5132
35 663 David Schmidt 0,1643 2,6316 119,73 10,0983 148,43 15,3561 +4,6247
36 662 Niko 0,6879 2,7601 124,54 10,4461 147,10 15,4328 +4,7014
37 617 Dan Latare 0,5684 2,5168 118,21 10,0695 146,02 15,4781 +4,7467
38 678 Raik Stube 0,3342 2,5777 113,18 10,3178 142,56 15,8740 +5,1426
39 605 Sven Frøhcich 0,1393 2,8127 101,91 11,4983 120,32 17,6917 +6,9603

Kvalresultat för Autos ohne Zulassung
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 609 Julian Rose 0,1066 1,4193 205,40 5,6161 135,92 9,9058
2 604 Winfried Goemer 0,4689 1,8622 152,76 7,4950 176,13 11,6940 +1,7882
3 610 Drik Paucsen 0,7044 2,1233 160,00 7,9054 197,15 11,8409 +1,9351
4 607 Stefan Nupnau 0,2796 1,9515 153,23 7,7485 119,21 12,7807 +2,8749
5 606 Jorgen Nuebauer 0,2948 2,0307 133,96 8,5879 159,01 13,3634 +3,4576
6 621 Robert Egeling 0,8623 2,7296 108,54 10,9257 135,24 16,6595 +6,7537
7 352 Dennis Von Sawilski 0,2745 2,7863 85,81 12,9372 105,24 20,4368 +10,5310

Kvalresultat för HDBuell
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 600 Ulrich Storch 0,3155 1,6025 194,66 6,2249 194,66 6,2249
2 251 Horst Petersen -0,0757 1,5504 174,14 6,4619 174,14 6,4619 +0,2370
3 630 Kurt Kuddel Hamer 0,2206 1,6946 174,42 6,7978 174,42 6,7978 +0,5729
4 625 Sven-Ole Schleichhert -0,1356 1,6811 160,91 6,8609 160,91 6,8609 +0,6360
5 252 Maik Kruger 0,1824 1,7639 174,93 6,9411 174,93 6,9411 +0,7162
6 628 Henrike Muhlenbruch -0,1476 1,7473 159,20 7,1093 159,20 7,1093 +0,8844
7 629 Kristof Hamer 0,2003 1,7480 153,45 7,2368 153,45 7,2368 +1,0119

Kvalresultat för Pirelli
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 151 Johannes Schoeler 0,3943 2,0343 115,14 9,3460 115,14 9,3460
2 153 Bianca Bã¶hm 0,4016 2,1456 103,01 10,3087 103,01 10,3087 +0,9627
3 602 Kai Christaensen 0,2772 2,3071 98,72 10,7102 98,72 10,7102 +1,3642
4 601 Pitelli Kurab 0,4554 2,4622 101,05 10,7761 101,05 10,7761 +1,4301

Kvalresultat för Public Race A
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 665 Sebastian Zacharitz 0,1651 1,6632 184,62 6,3890 184,62 6,3890
2 666 Jørgen Mulle Ulriksen 0,1243 1,6820 167,08 6,8143 167,08 6,8143 +0,4253
3 2000 Carsten Clausen 0,2142 1,7606 173,02 6,8346 173,02 6,8346 +0,4456
4 2001 Sven Faasch 0,5373 1,7874 170,51 6,8456 170,51 6,8456 +0,4566
5 2002 Andre Dillenborg 0,4665 1,8642 156,39 7,3225 156,39 7,3225 +0,9335
6 642 Torsten Stuehmer 0,2774 1,9925 164,73 7,5946 164,73 7,5946 +1,2056
7 644 Udo Bock 0,3574 2,1534 158,96 7,6676 158,96 7,6676 +1,2786
8 643 Carsten Resche 0,3540 2,0249 154,42 7,7011 154,42 7,7011 +1,3121
9 670 Christopher Munder 0,4775 2,0981 153,23 7,7624 153,23 7,7624 +1,3734
10 639 Martin Jess 0,3611 2,0928 149,25 8,0296 149,25 8,0296 +1,6406
11 611 Manuee Sierk 0,8353 2,6225 157,16 8,3040 157,16 8,3040 +1,9150

Kvalresultat för Public Race B
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 52 Sebastian Krause 0,2497 1,7108 167,44 6,8771 167,44 6,8771
2 970 Frank Thiesen 0,1187 1,6410 158,54 6,9865 158,54 6,9865 +0,1094
3 51 Dieter Hilgert 0,2787 1,9040 152,20 7,5454 152,20 7,5454 +0,6683
4 641 Thore Stuehmer 0,3736 2,1364 160,28 7,8371 160,28 7,8371 +0,9600

Kvalresultat för Public Race C
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 101 Philipp Pauls 0,5202 2,1704 158,17 7,8501 158,17 7,8501
2 675 Volker Dyrk 0,6676 1,9550 141,73 8,0013 141,73 8,0013 +0,1512

Kvalresultat för Public Race D
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 655 Milan Albechn 0,4253 2,0283 134,76 8,2686 134,76 8,2686
2 152 Niclas Clausen 0,5130 2,1158 142,48 8,3480 142,48 8,3480 +0,0794
3 654 Lorenz Kliene 0,1718 2,1134 131,51 8,4244 131,51 8,4244 +0,1558
4 671 Tom Dammann 0,4247 2,4002 104,73 10,2291 104,73 10,2291 +1,9605

Kvalresultat för Show
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 661 Klaus Domeyer 0,0492 2,3503 111,32 10,0467 81,86 16,9644
2 627 Boris Sievers 0,6310 2,8714 98,18 11,5255 107,27 18,1892 +1,2248
3 679 Niko Roade 0,7692 3,3909 82,56 12,7762 58,70 22,8252 +5,8608
4 608 Harst Mayer 0,5650 2,9058 66,45 14,1189 80,00 23,9210 +6,9566

Kvalresultat för Super Street
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 603 Sascha Schlegel 0,5578 1,6428 172,08 6,5033 172,08 6,5033
2 626 Jenny Sell 0,4081 1,7903 194,66 6,6040 194,66 6,6040 +0,1007
3 623 Hans Langbehn 0,3750 1,6940 189,67 6,6321 189,67 6,6321 +0,1288
4 632 Dennis Vorbeck 0,6005 1,9342 190,61 6,7149 190,61 6,7149 +0,2116
5 2 Thomas Hochmuth 0,5571 1,7284 150,54 6,9931 150,54 6,9931 +0,4898

Kvalresultat för Youngster
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 634 Jason Berkhan 0,0233 2,8656 86,23 12,1923 86,23 12,1923
2 656 Jonas Neubauer 0,0367 3,0652 70,83 13,6462 70,83 13,6462 +0,0134
3 401 Marcel Von Sawilski 0,0738 2,1716 102,72 9,8259 102,72 9,8259 +0,0505
4 612 Marlon Kuhl 0,0861 2,8868 46,61 17,2784 46,61 17,2784 +0,0628
5 405 Dennis Zibull 0,0876 2,2715 95,12 10,4508 95,12 10,4508 +0,0643
6 637 Nicklas Dorn 0,0904 2,3919 93,25 10,7373 93,25 10,7373 +0,0671
7 614 Thore Wolf 0,0913 2,1535 65,60 12,3479 65,60 12,3479 +0,0680
8 624 Max Langbehn 0,1207 3,0319 69,86 14,7318 69,86 14,7318 +0,0974
9 404 Dennis Kolster 0,1741 2,3860 99,78 10,5968 99,78 10,5968 +0,1508
10 674 Lina Winter 0,1874 3,5978 42,23 20,0974 42,23 20,0974 +0,1641
11 638 Christoph Schmitz 0,2161 2,6027 59,45 12,9214 59,45 12,9214 +0,1928
12 669 Dennis Elert 0,2230 2,2844 110,14 9,7590 110,14 9,7590 +0,1997
13 156 Jonas Harders 0,2299 4,8219 81,41 14,6746 81,41 14,6746 +0,2066
14 622 Andre Hoffmann 0,2362 2,4530 85,39 11,6862 85,39 11,6862 +0,2129
15 620 Sva Luhmann 0,2615 2,9695 86,39 12,9299 86,39 12,9299 +0,2382
16 631 Robin Singh Sandal 0,5417 2,3848 85,84 11,4692 85,84 11,4692 +0,5184


Race information is produced by TimeTree

© 2011 - 2018 | Nitroz AB & PKS-Consulting | Disclaimer