English   Deutsch   Française   Svenska   Suomeksi   Norsk   Danske  


About Us


  Home Page

Results 

Events 

Organizers 

My Account   
 

 

http://bildelar24.com

http://www.vpracingfuels.com

http://www.skanstullsdack.se

http://bildelar-online.se

Buy a banner
Click here!

 
 
•  Results
2018

2017

2016

2015

•  EMMABODA MOTORFESTIVAL 2025
Latest News

104 tävlande har kört och producerat 444 tidkort.





Kvalresultat för Ej Klassad
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
2 200 200 1,6545 3,0767 98,41 12,0346 123,85 18,4666 +18,4666

Kvalresultat för JR Dragster
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 9077 Michelle Rosander 0,0193 2,1919 101,62 10,2035 101,62 10,2035
2 9021 Alexander Loffe Edlund 0,0428 2,0927 106,26 9,8348 106,26 9,8348 +0,0235
3 9030 Elenor Elbrink 0,1642 3,0508 66,71 15,1945 66,71 15,1945 +0,1449

Kvalresultat för Klass 1 Framhjulsdrift
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 1108 Kristoffer Jeansson 1,6389 2,2639 129,34 9,1490 162,95 14,0317
2 1053 Henrik Salblad 1,2830 2,4870 122,12 9,6721 151,77 14,8401 +0,8084

Kvalresultat för Klass 2 Bakhjulsdrift
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 2010 Tommy Szucs 0,4925 1,9552 122,23 8,7660 156,16 13,8873
2 2022 Peter Tour 0,1922 1,9803 121,81 8,9749 145,95 14,3463 +0,4590
3 2110 2110 0,5078 2,5451 124,14 9,7653 153,63 14,9188 +1,0315
4 2008 Steven Henricsson 0,9359 2,3913 117,24 9,7248 149,05 15,0606 +1,1733

Kvalresultat för Klass 3 Framhjulsdrift överladdning
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 3039 Robin Håkansson 0,3649 1,9837 157,02 7,7758 198,75 11,7796
2 3064 Björn Håkansson 0,7474 2,1622 150,38 8,3045 197,22 12,3865 +0,6069
3 3076 Percy Sternefors 3,0006 2,6280 138,75 9,5970 181,21 13,9982 +2,2186
4 3102 Daniel Paulsson 0,7452 2,5054 137,61 9,5675 178,93 14,2045 +2,4249
5 3016 Istavan Szucs 1,2938 2,3547 120,62 9,7219 158,36 14,8688 +3,0892

Kvalresultat för Klass 4 Bakhjulsdrift överladdning
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 4038 Henrik Tagesson 1,1573 1,7750 169,54 7,2245 214,37 10,9738
2 4094 Christian Malm 1,4108 1,8896 176,01 7,4420 228,33 11,0197 +0,0459
3 4091 Daniel Johansson 0,7238 1,6881 161,19 7,1076 200,97 11,0463 +0,0725
4 4100 Mikael Borggren 0,9741 1,9014 171,92 7,4524 221,86 11,0488 +0,0750
5 4072 Nic Johansson 0,5415 1,7147 161,87 7,1838 205,09 11,0643 +0,0905
6 4093 Anders Lindström 2,2589 1,8758 166,98 7,3399 212,26 11,0907 +0,1169
7 4047 Josef Erngård 0,7016 1,8638 163,83 7,3909 204,93 11,2852 +0,3114
8 4075 Tobias Dahlberg 2,2377 1,8281 160,33 7,4393 200,89 11,3798 +0,4060
9 4006 Anders Rundberg 0,6861 1,7916 154,64 7,6444 198,68 11,6339 +0,6601
10 4087 Christoffer Jägenmark 0,7852 1,9848 157,76 7,7600 205,64 11,6832 +0,7094
11 4040 Niklas Håkansson 0,9502 1,9598 158,26 7,8461 201,49 11,8025 +0,8287
12 4084 Sammy Lundin 0,9033 2,2413 152,63 8,2085 199,56 12,1966 +1,2228
13 4078 Philip Karlsson 0,6866 2,1482 157,16 8,3943 208,01 12,2969 +1,3231
14 4027 Martin Woxter 0,7930 1,9924 153,67 8,4436 196,58 12,5411 +1,5673
15 4062 Joakim Adolfsson 0,7952 2,0334 141,66 8,3676 186,40 12,6970 +1,7232
16 4103 Emil Eklund 0,8274 2,3859 141,21 9,0035 179,46 13,5197 +2,5459
17 4043 Tony Fagerlund 1,0287 2,3241 132,78 9,0858 162,70 13,9160 +2,9422
18 4104 Henriknordström 0,7875 2,7567 141,03 9,6514 182,37 14,0735 +3,0997
19 4068 Pierre Andersson 0,6789 2,6466 137,68 9,8968 184,17 14,3465 +3,3727

Kvalresultat för Klass 5 Fyrhjulsdrift
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 5081 Slobodan Kostic 1,5309 1,7145 186,01 6,5175 234,99 9,9222
2 5041 Alexander Olsson 2,0863 1,8543 167,55 7,4478 208,74 11,3534 +1,4312
3 5031 Jonas Malm 1,7895 1,9846 162,60 7,5583 210,86 11,3924 +1,4702
4 5101 Mattias Johansson 1,9099 1,8792 146,34 7,9358 185,95 12,2561 +2,3339
5 5105 Marcus Hultgren 1,1636 1,9734 143,35 8,1795 177,46 12,7138 +2,7916
6 5095 Ola Karlsson 1,9079 1,8516 -27,51 5,8953 172,36 12,8321 +2,9099

Kvalresultat för Klass 6 V8
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 6090 Bo Stenhammar 0,3289 1,7508 171,43 6,9089 214,54 10,6097
2 6055 Claes Brink 0,6263 1,8118 174,76 7,0488 216,00 10,6656 +0,0559
3 6042 Stefan Ekenberg 1,3163 1,6524 163,79 6,9543 202,70 10,8452 +0,2355
4 6085 Martin Lundkvist 1,6005 2,1204 174,81 7,5410 229,01 11,0937 +0,4840
5 6020 Karl-Erik Andersson 0,1775 1,6739 154,37 7,2222 194,59 11,3117 +0,7020
6 6073 Björn Karlsson 0,6347 2,1399 163,74 7,6368 205,25 11,5093 +0,8996
7 6096 Magnus Fransson 0,2632 1,7484 149,88 7,4947 185,38 11,7465 +1,1368
8 6013 Percy Petersson 0,6863 1,8960 146,50 7,8676 182,93 12,1877 +1,5780
9 6079 Bo Karlsson 0,8076 2,4201 159,10 8,4822 208,33 12,3447 +1,7350
10 6098 Johan Eriksson 0,2738 1,9421 140,52 8,0838 172,03 12,6469 +2,0372
11 6071 Daniel Degler 0,6618 2,3397 146,42 8,4067 184,87 12,7399 +2,1302
12 6014 Torbjörn Sabel 0,5268 2,0701 139,93 8,3540 177,92 12,8331 +2,2234
13 6037 Andreas Sköld 0,2155 1,9108 133,83 8,3297 166,10 13,0631 +2,4534
14 6070 Jim Björk 3,2159 2,3015 138,32 8,9608 179,05 13,4569 +2,8472
15 6106 Klas Hammerstedt 1,3324 2,6992 142,07 9,3083 181,33 13,7589 +3,1492
16 6012 Julle Szucs 0,6007 2,2104 132,97 8,9344 163,09 13,8028 +3,1931
17 6082 Reinert Janzon 2,4737 2,4616 135,75 9,2793 169,60 13,9444 +3,3347
18 6086 Linus Nilsson 0,5961 2,6056 136,16 9,3373 172,03 13,9562 +3,3465
19 6051 Ola Svensson 0,4475 2,2638 127,06 9,4244 158,22 14,4863 +3,8766
20 6089 Andreas Jonasson 0,7201 2,5471 127,66 9,6358 160,09 14,5917 +3,9820
21 6107 6107 0,3527 2,4270 121,54 9,8377 147,02 15,1213 +4,5116

Kvalresultat för Klass 7 Max Street
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 74018 Jan Håkansson 0,1740 1,9922 171,59 7,3428 220,14 10,9688
2 74005 Mikael Kronholm 0,4989 1,8345 165,54 7,2793 215,83 11,0213 +0,0525
3 74063 Kim Bödtker 0,2538 1,9887 163,44 7,5405 201,72 11,5114 +0,5426
4 74002 Andreas Nilsson 0,7137 1,9262 151,09 7,5584 192,79 11,6922 +0,7234
5 74045 Mattias Rydström 0,6771 2,1696 161,53 7,9350 206,90 11,7762 +0,8074
6 74088 Robert Helen 0,7695 1,8801 134,97 7,9335 209,87 12,0230 +1,0542
7 74036 Andreas Sköld 0,3265 1,9987 151,98 8,1656 193,62 12,3412 +1,3724
8 72067 Tom Tagesson 0,9429 2,6236 122,89 9,8820 152,63 15,0796 +4,1108
9 72109 Jörgen Henrysson 0,6023 1,9916 54,92 12,8492 37,30 28,8682 +17,8994

Kvalresultat för Klass 8 Extreme Street
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 8025 Mikael Pettersson 0,2944 1,3864 205,56 5,7231 250,12 8,8436
2 8028 Jan Jönsson 0,2226 1,4279 202,40 5,7884 255,92 8,9000 +0,0564
3 8059 Joch Hacel 0,3943 1,4238 201,27 5,8110 258,37 8,9097 +0,0661
4 8050 Samuel Steen 1,0947 1,5239 204,08 5,8972 252,10 9,0167 +0,1731
5 8048 Mats Bomberg 0,5519 1,4462 197,66 5,9327 246,91 9,1269 +0,2833
6 8015 Micke Johansson 0,2092 1,5102 194,66 5,9993 237,99 9,2864 +0,4428
7 8061 Michael Flyger 4,4981 1,4185 191,29 5,9615 237,36 9,2911 +0,4475
8 8026 Jimmie Holmer 2,9708 1,5329 194,31 6,1900 242,48 9,4454 +0,6018
9 8060 Michael Jeansson 0,7566 1,5492 196,79 6,3980 265,62 9,4738 +0,6302
10 8003 Christoffer Israelsson 3,6768 1,5639 192,31 6,2467 241,61 9,5274 +0,6838
11 8074 Hans-Jörgen Possling 0,2914 1,4957 186,14 6,1493 233,56 9,5344 +0,6908
12 8004 Bo Christensen 0,5449 1,4507 184,74 6,1552 226,70 9,6193 +0,7757
13 8034 Willy Nekola 0,2128 1,7186 185,69 6,4479 227,46 9,8928 +1,0492
14 8083 Henrik Braun 1,1431 1,7817 178,51 6,9518 232,36 10,4177 +1,5741
15 8009 Kristoffer Lind 0,4409 1,6854 162,26 7,0109 199,41 10,9577 +2,1141
16 8044 Johan Lindgren 0,9237 1,7982 160,09 7,3920 209,06 11,2336 +2,3900
17 8032 Mikael Arvidsson 1,6064 1,7649 161,43 7,4202 205,56 11,3369 +2,4933
18 8099 Fredrik Persson 0,8762 2,1972 160,14 7,9382 219,33 11,5789 +2,7353
19 8007 Göran Karlsson 0,4617 1,9423 154,86 7,6790 196,36 11,7365 +2,8929
20 8046 Björn Winkler 2,2514 1,6688 143,20 7,6356 179,64 12,0736 +3,2300
21 8001 Danne Lindberg 0,3147 1,9479 145,99 7,9797 178,99 12,3561 +3,5125
22 8052 Alf Lundgren 0,5470 1,9865 140,37 8,1551 176,64 12,6546 +3,8110
23 8049 Carl-Gustav Bergman 0,7354 1,8978 136,50 8,2716 169,12 12,9532 +4,1096
24 8035 Frank Jönsson 0,6339 2,1933 132,78 8,7663 171,97 13,3262 +4,4826
25 8029 Simon Karlsson 0,6834 2,3681 136,54 9,1215 179,76 13,5675 +4,7239
26 8058 Tobias Johansson 3,5570 1,8095 126,70 9,2914 167,18 14,1364 +5,2928
27 8080 Jonas Josefsson 0,7537 2,6961 134,19 9,7115 168,43 14,4335 +5,5899
28 8097 Victor Ekström 2,3537 2,5398 131,45 9,9016 124,05 15,2719 +6,4283
29 8066 Dan Strömberg 0,9037 1,8818 76,74 12,1709 136,43 18,3215 +9,4779

Kvalresultat för Uppvisningsklass
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 9092 Jim Bardesten 0,4905 1,2087 221,40 5,1895 277,07 8,0416
2 9024 Björn Svensson 1,2968 1,3197 226,04 5,2372 279,36 8,0817 +0,0401
3 9019 Johans Svensson 0,5585 1,3181 197,73 5,8050 249,31 8,9493 +0,9077
4 9011 Thomas Almquist 0,3125 1,6143 160,00 7,0152 186,66 11,0560 +3,0144


Race information is produced by TimeTree

© 2011 - 2018 | Nitroz AB & PKS-Consulting | Disclaimer